همان‌گونه که انتظار می‌رفت سامسونگ دقایقی قبل در رویداد آنلاین برگزار شده برای معرفی سری جدید گوشی‌های گلکسی S21، در کنار رونمایی از این گوشی‌های جدید از گلکسی «اسمارت‌ تگ» (SmartTag) هم رونمایی کرد.

همان‌گونه که می‌دانیم این شرکت کره‌ای در ماه اکتبر (مهر) از اپی به نام SmartThings Find رونمایی کرده بود که به کاربران اکوسیستم گلکسی اجازه می‌دهد در صورت گم شدن دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه یا ایربادز بتوانند از محل این وسیله‌ها با استفاده از این اپ مطلع شوند.

بعد از رونمایی از این اپ، در ماه گذشته گزارش‌هایی منتشر شدند که نشان می‌دادند سامسونگ قصد دارد قابلیت‌های این اپ را گسترش دهد و از یک وسیله‌ی جانبی به نام گلکسی اسمارت ‌تگ رونمایی کند تا کاربران با استفاده از آن و متصل کردن آن به وسایل مختلف، بتوانند از محل این وسایل در زمان گم شدن مطلع شوند.

با وجود اینکه این وسیله از دیگر محصولات معرفی شده در مراسم امروز کم هیجان‌انگیز‌تر است، اما کاربران علاقه‌مند به دنیای تکنولوژی دوست دارند تا با این وسیله و کارایی آن بیشتر آشنا شوند. با توجه به این موضوع در ابتدا می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که گلکسی اسمارت تگ چیست؟

به‌طور خلاصه باید بگوییم که محصول جدید سامسونگ یک وسیله‌ی دارای فناوری ارتباطی بلوتوث است که کاربران می‌توانند آن را به وسایل مختلفی مانند کیف پول، دسته کلید و حتی حیوانات خانگی متصل کنند تا از آن محل آن‌ها با استفاده از اپ SmartThings Find مطلع شوند، تا در صورت گم شدن هر یک از این وسایل بتوانند آن را پیدا کنند.

سامسونگ گلکسی اسمارت ‌تگ

گلکسی اسمارت تگ سامسونگ شکلی مربعی شکل با گوشه‌های گرد و بدنه‌ای از جنس پلاستیک بادوام دارد. نگاهی به شکل ظاهری این وسیله نشان می‌دهد که در گوشه‌ی آن شاهد استفاده از سوراخی هستیم تا کاربران بتوانند با استفاده از آن، گلکسی اسمارت تگ را به وسایل مختلف متصل کنند. به نظر می‌رسد که این وسیله برای انجام وظیفه‌ی خود دارای باتری است.

سامسونگ گلکسی اسمارت تگ چگونه کار می‌کند؟

تکنولوژی اصلی به کار رفته در این وسیله‌ پشتیبانی آن از فناوری ارتباطی بلوتوث کم مصرف است. اما باید بگوییم که اسمارت تگ وسیله‌ای نیست که شما آن را مجبور کنید زمانی که در محدوده‌ی پوشش دهی بلوتوث گوشی شما قرار دارد، از خود صدایی را پخش کند.

نکته‌ی جالب توجه درباره‌ی این وسیله‌ی هوشمند این است که این وسیله می‌تواند از هر وسیله‌ای از خانواده‌ی گلکسی که در نزدیکی آن قرار دارد برای فرستادن محل تقریبی خود به کاربر استفاده کند.

کاربران برای استفاده از اسمارت تگ باید ابتدا آن را در اپ SmartThings Find اضافه کنند. بعد از انجام این کار و متصل شدن اسمارت تگ به حساب کاربری شخص، آن شخص می‌تواند در زمان گم شدن اسمارت تگ و وسیله‌ی متصل به آن با استفاده از این اپ حالت گم شده‌ی گلکسی اسمارت تگ را فعال کند.

بعد از فعال شدن این قابلیت، اسمارت تگ سامسونگ امواج بلوتوثی را به محیط اطراف خود ارسال می‌کند تا این امواج توسط گوشی‌های گلکسی که در نزدیکی آن قرار دارند، دریافت شوند. بعد از رسیدن این امواج به گوشی شخصی که در آن محل حضور دارد، شما نوتیفیکشنی را درباره‌ی محل تقریبی که گلکسی اسمارت تگ در آنجا قرار دارد دریافت خواهید کرد.

سامسونگ اعلام کرده است که تمامی اطلاعات شما و اطلاعات مکانی گلکسی اسمارت تگ به صورت رمزگذاری شده درآمده است تا کاربران نگرانی را از بابت حفظ حریم خصوصی خود و اطلاعات شخصیشان نداشته باشند.

سامسونگ گلکسی اسمارت ‌تگ

البته باید بگوییم که برای مطلع شدن از محل تقریبی گلکسی اسمارت تگ حتما نیازی به گوشی گلکسی افراد دیگر نیست. اگر شما با استفاده از تلفن همراه خود در محلی که وسیله‌ی متصل به اسمارت تگ را گم کرده‌اید، به جست‌وجو بپردازید، در زمان نزدیک شدن به محل وسیله‌ی گم شده سیگنال‌های فرستاده شده توسط اسمارت تگ توسط گوشی شما دریافت می‌شود و شما از محل وسیله‌ی خود مطلع می‌شوید.

شما همچنین می‌توانید در زمان جست‌وجو قابلیت پخش صدای اسمارت تگ را فعال کنید تا بتوانید با استفاده از این ویژگی این وسیله، آن را پیدا کنید.

کارایی گلکسی اسمارت تگ بیشتر از آن است که فکر می‌کنید

علاوه‌بر مطلع شدن از محل وسایل گم شده، گلکسی اسمارت تگ همچنین می‌تواند محل گوشی شما را هم نشان دهد. گلکسی اسمارت تگ دارای دکمه‌‌ای است که اگر آن را دو بار پشت سر هم فشار دهید، تلفن همراه شما از خود صدایی را پخش خواهد کرد تا از محل آن مطلع شوید.

در واقع اگر شما عادت دارید که گوشی خود را به صورت مرتب گم کنید می‌توانید از اسمارت تگ برای پیدا کردن آن استفاده کنید تا دیگر از افراد مختلف در خواست نکنید تا شماره‌ی شما را برای مطلع شدن از محل تلفن همراه‌تان شماره‌گیری کنند.

اگر این سوال برای شما پیش آمده است که چرا برای انجام این کار باید این دکمه را دو بار پشت سر هم فشار دهید،‌ باید بگوییم که کاربران می‌توانند قابلیت‌های مختلفی را برای فشار دادن تنها یک‌بار این دکمه تعریف کنند. به عنوان نمونه اگر شما از لامپ هوشمند استفاده می‌کنید، می‌توانید فشردن تنها یک‌بار این دکمه را به‌گونه‌ای تعریف کنید تا با فشردن آن این لامپ روشن شود.

همچنین اگر اسمارت تگ را به سوئیچ خودرو خود متصل کرده باشید، می‌توانید این دکمه را به‌گونه‌ای تعریف کنید تا با یک‌بار فشار دادن آن بعد از پیاده شدن از خودرو چراغ‌های مربوط به پارکینگ روشن شوند. با توجه به رشد روز افزون وسیله‌ها و لوازم‌های خانگی هوشمند، بدون شک کاربرد‌هایی که می‌توانید برای این دکمه در آینده تعریف کنید، افزایش خواهد یافت.

همان‌گونه که پیش‌تر گفتیم شرکت کره‌ای سامسونگ قصد داشته تا با رونمایی از گلکسی اسمارت تگ به جنگ اپل برود. اکنون مدت‌هاست که شایعه‌های مختلفی درباره‌ی توسعه‌ی وسیله‌ی مشابه توسط اپل به نام ایرتگز منتشر شده است.

انتظار می‌رود که ایرتگز اپل هم دارای کارایی مشابه گلکسی اسمارت تگ سامسونگ باشد، با این تفاوت که سیگنال‌های فرستاده شده توسط ایرتگز توسط دستگاه‌های تولید اپل دریافت خواهند شد و کاربران باید در اکوسیستم اپل از اپ Find My استفاده کنند.

بدون شک هر دو شرکت سامسونگ و اپل در هنگام توسعه‌ی این وسیله‌ها از وسیله‌ی تولیدی شرکت Tile که کاربرد مشابهی را دارد، الهام گرفته‌اند. یکی از مشکل‌های اصلی شرکت Tile این است که همانند سامسونگ و اپل دارای یک اکوسیستم و دستگاه‌های مختلف نیست. در نتیجه این وسیله تنها می‌تواند محل خود را در صورتی که بر روی یک گوشی اپ Tile نصب شده باشد، به صاحب خود نشان دهد.

سامسونگ گلکسی اسمارت ‌تگ

بدون شک تعداد گوشی‌هایی که دارای اپ Tile هستند در مقایسه با تعداد گوشی‌های گلکسی یا آیفون بسیار کمتر است. در نتیجه در زمان استفاده از Tile شانس اینکه بتوانید وسیله‌ی خود را پس از گم شدن پیدا کنید بسیار کم است.

همان‌گونه که در مراسم رونمایی از گوشی جدید گلکسی S21 دیدیم، سامسونگ اعلام کرده است که کاربرانی که گوشی گلکسی S21 را پیش خرید کنند، سامسونگ به آن‌ها یک اسمارت تگ هم به صورت رایگان خواهد داد. پس اگر قصد دارید که این  گوشی جدید سامسونگ را تهیه کنید می‌توانید به زودی با گلکسی اسمارت تگ کار کنید.

در غیر این صورت، کاربران برای تهیه‌ی گلکسی اسمارت تگ باید ۲۹.۹۹ دلار بپردازند. سامسونگ همچنین اعلام کرده است که در آینده «اسمارت تگ پلاس» (+SmarTag) با پشتیبانی از فناوری ارتباطی Ultra-Wideband ارائه خواهد شد تا بتوان از آن به شکل دقیق‌تری برای مطلع شدن از محل وسایل مختلف استفاده کرد.

همچنین این مدل از گلکسی اسمارت تگ دارای قابلیتی است تا کاربران با استفاده از فناوری واقعیت افزوده از محل وسیله‌ی خود مطلع شوند. سامسونگ قصد دارد تا این مدل پلاس را در آینده و با قیمت ۴۹.۹۹ دلار عرضه کند.

با وجود اینکه اکنون ممکن است این وسیله جذابیت چندانی را برای شما نداشته باشد، اما اگر با استفاده از آن تنها بتوانید یکی از وسایل گم شده‌ای خود را پیدا کنید، به‌طور حتم خوشحال خواهید شد که این وسیله وجود دارد. البته برخی از شما هم، هم اکنون پتاسیل‌های را در این وسیله برای افزایش بهبود کیفیت زندگی دیده‌اید.