هنوز سوالات بیشتری نسبت به پاسخ ها وجود دارد، اما گزارش ها از مشکلات برق کارت گرافیک پرچمدار جدید انویدیا همچنان در حال ظاهر شدن است.

برخی از کارت‌های گرافیک Nvidia GeForce RTX 4090 با مشکلات ذوب روبرو هستند . به طور خاص، چندین گزارش وجود دارد مبنی بر اینکه آداپتورهای 16 پین 12VHPWR (که برای تبدیل چندین کانکتور برق 8 پین PCIe به استاندارد جدید ATX 3.0 استفاده می‌شوند) که برق کارت را تامین می‌کنند تا حدی ذوب شده‌اند. در برخی موارد، کانکتور 16 پین روی خود کارت نیز همینطور است.

انویدیا می گوید که تقریباً از 50 مورد از این مشکلات آگاه است که به گفته او به دلیل وصل نشدن کامل آداپتورهای برق به کارت گرافیک است. این شرکت به نشان دادن "خطوط اطراف بلوک" برای 4090 اشاره کرده است  و این واقعیت که هنوز کارت ها به سختی یافت می شوند نشان می دهد که شرکت در حال تام قوا در حال فروش هر چیزی است که می تواند بسازد. به عبارت دیگر، اگرچه این حوادث بسیار جدی هستند، اما از نظر آماری نادر هستند.

بیشتر گزارش‌های ذوب شدگی از سوی کاربران ناشناس در رسانه‌های اجتماعی، اغلب از Reddit و سایر انجمن‌ها، می‌آیند. اینها شامل مدل‌های متعددی از RTX 4090 می‌شوند، از جمله RTX 4090 Founders Edition خودِ انویدیا.

انویدیا گفت که از حدود 50 مورد در سراسر جهان آگاه است. قبل از انتشار این شماره، بسیاری از آنها به ساب ردیت r/nvidia تکیه می کردند، جایی که اعضا یک "فهرست موارد تایید شده" را نگه می داشتند، که تا زمان نوشتن این مقاله 26 مشکل ذوب را شامل می شود (دو مورد از آنها از PSU ATX 3.0 استفاده می کردند و نه آداپتور برق). یک جدول اضافی از "موارد تایید نشده" شش مشکل دیگر را لیست می کند که بر اساس کیفیت تصویر، توضیحات یا سایر آسیب های احتمالی مشکوک هستند.

کدام GPU ها تحت تأثیر قرار می گیرند؟

 تا به امروز، مشکلات ذوب در انواع کارت‌های RTX 4090، از جمله Nvidia GeForce RTX 4090 Founders Edition و همچنین کارت‌های Asus، Galax، Gigabyte، Inno3D، MSI و Zotac رخ داده است.
تا زمان نگارش این مقاله، هیچ مشکل مشابهی در مورد جدیدتر Nvidia GeForce RTX 4080 که از همان کانکتور 16 پین استفاده می کند، نشنیده ایم. با این حال، آن یکی از سه کانکتور 8 پین استفاده می کند، برخلاف چهار کانکتور 8 پین در RTX 4090. و دارای توان کمتر 320 واتی در مقایسه با 450 واتی است.

هیچ یک از پنج نمونه RTX 4090 که سخت افزار تام استفاده کرده است،  با این حال، مهم است که با کارت های خود با احتیاط رفتار کنیم، و این شامل عدم وصل و جدا کردن کانکتور 16 پین بیش از حد ضروری است، زیرا به طور رسمی فقط برای 30 چرخه رتبه بندی شده است.

آداپتور 16 پین 12VHPWR چه کار می کند؟

 استاندارد طولانی مدت PSU، ATX 2.X، نمی تواند انرژی کافی را از طریق یک اتصال برای تغذیه RTX 4090 و سایر کارت های گرافیکی با وات بالا ارائه دهد. در واقع، در چند سال گذشته کارت‌های زیادی با کانکتورهای 8 پین متعدد وجود داشته است - پردازنده‌های گرافیکی خانواده RTX 3090 و 3080  و همچنین پردازنده‌های گرافیکی RX 6950، 6900 و 6800 XT شامل سه کانکتور 8 پین هستند.
ATX 3.0 که به آرامی در حال عرضه است، قرار است با ارائه حداکثر 600 وات از طریق یک کانکتور 16 پین 12VHPWR، این وضعیت را تغییر دهد. اما اکثر مردم هنوز PSU های ATX 2.X را در سیستم های خود دارند، و PSU های ATX 3.0 هم اکنون اینجا و آنجا در دسترس هستند. این آداپتور به افراد امکان می‌دهد از منابع تغذیه موجود خود استفاده کنند و چندین کانکتور 8 پین را به کانکتور 16 پین کارت‌های RTX 4090 متصل کنند و وات کافی را برای این پردازنده‌های گرافیکی پر انرژی فراهم می‌کنند.

چرا کانکتورهای 16 پین در کارت های RTX 4090 ذوب می شوند؟

انویدیا پیشنهاد کرده است که این مشکل به این دلیل است که آداپتورهای 16 پین به طور کامل به کارت گرافیک وصل نمی شوند.
قبل از آن بیانیه رسمی، تئوری های زیادی وجود داشت (به نظر می رسد برخی از آنها در نهایت درست بوده اند).
در ماه اکتبر، آزمایشگاه ایگور پست کرد که آداپتور انویدیا "کیفیت ساخت... بسیار ضعیف است[,]" و اینکه کانکتور 12VHPWR ذاتاً مشکلی ندارد. آزمایشگاه ایگور همچنین پیشنهاد کرد که سازندگان باید اتصالات آداپتورها را به جای لحیم کردن، چین دهند. با این حال، نکسوس گیمرها، یکی از آداپتورهایش را باز کرد و متوجه شد که لحیم‌شده‌تر از آداپتور Igor's Lab شده است. Igor's Lab در آداپتور برق خود سیم‌های دارای ولتاژ 16AWG 150 ولت داشت، در حالی که Gamers Nexus نسخه‌ای با سیم‌های 14AWG و 300 ولت داشت.
نکسوس گیمرها نمی‌توانست مشکلات ذوب را در ابتدا تکرار کند، علی‌رغم خراب شدن چندین آداپتور. یک نظرسنجی برای 4090 کاربر انجام داد که به نظر می رسد کمتر از 10٪ سیم های 16AWG 300 ولت دارند. اخیراً، Gamers Nexus ویدیویی را منتشر کرده است که در آن با «موفقیت‌آمیز» حداقل یک آداپتور ذوب می‌شود.
در ماه نوامبر، Jon Gerow، کارشناس PSU Corsair (که قبلاً بررسی های منبع تغذیه را با نام مستعار JohnnyGuru منتشر می کرد) نظر داد و پیشنهاد کرد که مالکان کانکتورها را به طور کامل وارد نمی کنند و شکاف بین کانکتور و سوکت می تواند مقصر باشد. . اندکی بعد، گرو بی سر و صدا مقاله را که خودش در سایت خودش منتشر کرده بود، برداشت.
در ابتدا، نگرانی هایی وجود داشت که در صورت خم شدن کابل ها در محل اشتباه، کانکتور 12VHPWR ممکن است از کار بیفتد. CableMod، یک تولید کننده نا معلوم کابل، "راهنمای کابل 12VHPWR" را منتشر کرد و ادعا کرد که نمی توان آن را در نزدیکی دوشاخه خم کرد و همه خم ها باید حداقل 35 میلی متر از کانکتور شروع شوند.  انجام این کار در اکثر موارد PC دشوار است. همچنین پیشنهاد کرد که مردم باید مطمئن شوند که کابل ها را به طور کامل وصل کرده اند.
گابریل گورلا، مدیر مهندسی انویدیا، به آزمایشگاه Igor گفت که دو شرکت مختلف، Astron و NTK، آداپتوری را می‌سازند که با هر RTX 4090 عرضه می‌شود. مشخص نیست که آیا یکی از محصولات مشکلات بیشتری نسبت به دیگری دارد یا خیر.

آیا کابل شخص ثالث کمکی خواهد کرد؟

 در جعبه Nvidia GeForce RTX 4090 Founders Edition، اسناد به شرح زیر است:
"فقط از آداپتور اتصال برق سازگار با PCIe Gen 5 برای کارت گرافیک سری GeForce RTX 40 Founders Edition خود استفاده کنید. استفاده از آداپتورهای اتصال برق غیر منطبق یا شخص ثالث ممکن است باعث مشکلات فنی شود و ممکن است ضمانت سازنده شما را باطل کند."
مشخص نیست که آیا شرکت های کارت گرافیک شخص ثالث قوانین مشابهی را در مورد ضمانت ها و کانکتورهای شخص ثالث دارند یا خیر. اما انویدیا گفته است که هر کاربری که مشکلی داشته باشد RMA تسریع شده ای خواهد داشت.
برخی از شرکت ها در حال حاضر آداپتورهای جدیدی را برای GPU اعلام کرده اند. به عنوان مثال، CableMod دارای یک آداپتور زاویه راست است که می گوید به خمش کمتری نیاز دارد.

انویدیا در مورد همه اینها چه گفته است؟

 "ما به طور فعال گزارش ها را بررسی می کنیم. انویدیا در سایت پشتیبانی خود نوشت: ما از حدود 50 مورد در سراسر جهان آگاه هستیم.
"یافته‌های ما تا به امروز نشان می‌دهد که یک مشکل رایج این است که کانکتورها به طور کامل به کارت گرافیک وصل نمی‌شوند. برای اطمینان از ایمن بودن کانکتور، توصیه می‌کنیم ابتدا دانگل برق را به کارت گرافیک وصل کنید تا مطمئن شوید که به طور محکم و یکنواخت وصل شده است.
ما در حال بررسی راه های اضافی برای اطمینان از ایمن بودن کانکتور قبل از روشن کردن کارت گرافیک هستیم."
انویدیا و شرکای ما متعهد به حمایت از مشتری و تضمین روند سریع RMA بدون توجه به کابل یا کارت مورد استفاده هستند."
این شرکت گفت که در آزمایش کابل‌های بازگردانده شده از مشتریان، یک «خط سایش» دیده می‌شود که نشان می‌دهد کابل به طور کامل در کانکتور روی کارت قرار داده نشده است.

سخن پایانی

 ما دقیقا نمی دانیم چند کارت RTX 4090 فروخته شده است که از کانکتور 16 پین 12VHPWR استفاده می کنند. همچنین کارت های RTX 3090 Ti و RTX 4080 نیز وجود دارند که از همان کانکتور نیز استفاده می کنند. به این ترتیب، اکنون صدها هزار کارت با اتصالات 16 پین در دست مصرف کنندگان وجود دارد، و تنها تعداد بسیار کمی از آنها شکست خورده اند - Gamers Nexus ادعا می کند که شرکت های کارت گرافیک می گویند میزان خرابی بین 0.05٪ است. و 0.1٪ در حال حاضر. بنابراین حدود یک در هزار تا یک در دو هزار.
اگر کارتی دارید که از کانکتور 12VHPWR استفاده می کند، احتمالاً برای استفاده از آن مطمئن هستید. فقط مطمئن شوید که کانکتور کاملاً وارد شده است . شاید هر چند وقت یکبار کانکتور را بررسی کنید (بدون جدا کردن آن) تا زمانی که بیشتر بدانیم.