1TB اولین تلاش شایسته ای است که یک SSD میان رده توانمند PCIe 4.0 ساخته شده بر روی QLC را ارائه می دهد. حافظه پنهان هیبریدی آن را جذاب می کند، به خصوص به این دلیل که SSD نوآوری دارد و خوب کار می کند، اما بازار شلوغ است و عملکرد آن تا حد زیادی متوسط است. اگر قیمت مناسبی داشته باشد، یک SSD اولیه ارزان قیمت است.
نکات مثبت

+پشتیبانی خوب با گارانتی معقول

+ کش هیبریدی pSLC با قابلیت خواندن 

نکات منفی

- بدون DRAM با عملکرد تا حد زیادی متوسط

Solidigm P41 Plus جانشین Intel 670p است که از همان فلش QLC استفاده می‌کند، اما با طراحی بدون  و PCIe 4.0 همراه است. در حالی که QLC محدودیت های خود را در عملکرد پایدار دارد، حافظه پنهان pSLC ترکیبی کار خوبی برای پوشاندن این ضعف انجام می دهد. این درایو به خصوص در مصرف انرژی کارآمد نیست، اما خوب کار می‌کند و برای استفاده عمومی از لپ‌تاپ و رایانه‌های رومیزی ایده‌آل است، مانند نسل قبلی خود، بدون اینکه هزینه‌ای را خراب کند. کنترلر جدید درایو توانایی خود را ثابت کرده است، اما رقابت سختی در بازار وجود دارد، از جمله درایوهایی مانند P3 Plus Crucial.

Solidigm رسماً در دسامبر سال گذشته به عنوان بخشی از قرارداد بزرگ‌تر اینتل-SK hynix تشکیل شد که در آن SK hynix در حال خرید تجارت NAND و SSD اینتل بود. Solidigm یکی از زیرمجموعه‌های SK hynix است، شرکتی که اخیراً دو SSD عالی را ارائه کرده است: Gold P31 و Platinum P41.
P41 Plus جدید از فلاش مشابه Intel 670p استفاده می کند، اما SK hynix دارای QLC 176 لایه ای خود بر اساس معماری متفاوت است. کنترلر درایو نیز جدید است اما تمرکزی مشابه با 670p دارد - عملکرد روزانه قوی. در مجموع، P41 Plus را به درایوی طراحی شده برای OEM ها، پیش ساخته ها، لپ تاپ ها، ساخت های اقتصادی و غیره تبدیل می کند.
Solidigm تکالیف خود را انجام داده است و اساس اینتل را از درایوهای 660p، 665p و 670p گرفته و دانش خود را برای تولید یک SSD شایسته به کار گرفته است. Solidigm اطلاعات زیادی را در طول یک وبینار قبل از انتشار درایو منتشر کرد. تمرکز ویژه ای روی درایوی است که برای بارهای کاری در دنیای واقعی طراحی شده است. Solidigm همچنین یک بسته نرم‌افزاری مناسب برای P41 Plus ارائه می‌کند، از جمله درایوری که عملکردهای اضافی را برای ارائه یک تجربه روزمره بهتر، مانند یک نوع جدید از ویژگی‌های کش ارائه می‌کند.
اما آیا با وجود همه اینه آیا SSD Solidigm P41 Plus انتظارات را بر آورده میکند  ؟ SSD های اخیر PCIe 4.0 با کنترلرها و فلش های جدید فراتر رفته اند. با این حال، یافتن جای پایی در بازار فعلی Solidigm ممکن است چالش برانگیز باشد، به خصوص که قیمت ها همچنان در حال کاهش هستند. والد SK hynix درایوهای محبوبی ساخته است اما اغلب برای دستیابی به در دسترس بودن جهانی تلاش می کند. زمان برای Solidigm مشخص خواهد کرد، اما به نظر می رسد P41 Plus اولین تلاش خوبی باشد.

مشخصات فنی


Solidigm P41 Plus در 512 گیگابایت، 1 ترابایت و 2 ترابایت موجود است. این با مدل قبلی خود یعنی Intel 670p مطابقت دارد و Solidigm گزینه 4 ترابایتی را مانند Crucial P3 Plus ارائه نمی دهد. این درایو از فلش مشابه 670p و کنترلر مشابه، اگرچه جدیدتر، استفاده می کند، البته بدون DRAM. برای خواندن و نوشتن متوالی به ترتیب تا 4125/3325 مگابایت بر ثانیه و برای خواندن و نوشتن تصادفی تا 390K/540K IOPS رتبه بندی می شود. این SSD به اندازه سایر SSD های میان رده PCIe 4.0 سریع نیست. Solidigm ممکن است سازگاری و قابلیت اطمینان را به اوج عملکرد ترجیح داده باشد.
Solidigm با ضمانت پنج ساله و 400 ترابایت ماندگاری نوشتن به ازای هر ترابایت ظرفیت پشتیبانی می کند. این سطح از استقامت نوشتن برای QLC نسبتاً خوب است و به راحتی P3 Plus را شکست می دهد. همچنین با MSRP پایین‌تر برای همه ظرفیت‌ها از گیت بیرون می‌آید و آن را به گزینه‌ای مقرون به صرفه تبدیل می‌کند. با این حال، مانند 670p، احتمالاً بهتر است از آن در 512 گیگابایت اجتناب کنید، مگر اینکه بودجه در اولویت قرار گیرد. ظرفیت‌های بالاتر می‌توانند از QLC متراکم استفاده بهتری کنند و حافظه پنهان pSLC بزرگ‌تر نیز به پنهان کردن عملکرد ضعیف بومی کمک می‌کند.

یک نگاه نزدیکتر

P41 Plus دارای یک برچسب در جلو و پشت است. برچسب جلویی نشان و نام شرکت تابعه را با استفاده از رنگ بنفش جذاب برای پس‌زمینه نشان می‌دهد. برچسب عقب اطلاعات بیشتری در مورد درایو دارد. این یک SSD یک طرفه با یک کنترلر و فقط دو بسته NAND است که با استفاده از QLC متراکم ممکن شده است.

کنترلر از نوع سیلیکون موشن (SMI) SM2269XT است. این کنترلر در سری Micron 2400 OEM از SSDها، همراه با QLC 176 لایه Micron با آن درایوها ظاهر شده است. ویژگی های عملکرد این کنترلر آن را در برابر محصولات رقیب مانند InnoGrit IG5220، Phison E21T و طراحی اختصاصی WD در SN770 قرار می دهد.
SMI با کنترلرهای جدید PCIe 4.0 کمی دیر وارد بازی شده است، تا حدی به دلیل تغییر از Cortex-R5 به Cortex-R8. دومی عملکرد قابل توجهی بهتری را در هر ساعت به دست می آورد، اگرچه تفاوت های دیگری نیز وجود دارد. بنابراین لزوما کارآمدتر نیست، اما طراحی 12 نانومتری دو هسته ای SM2269XT باید آن را رقابتی نگه دارد.