شرکت طراح تراشه و شرکت محاسباتی آمریکایی Nvidia Corp  روز چهارشنبه گفت که در حال همکاری با شرکت مایکروسافت  برای ساخت یک کامپیوتر "عظیم" برای انجام کارهای محاسباتی هوش مصنوعی شدید در فضای ابری (cloud) است.

این رایانه با هوش مصنوعی بر روی فضای ابری azure cloud مایکروسافت با استفاده از ده‌ها هزار واحد پردازش گرافیکی (GPU)، قدرتمندترین H100 انویدیا و تراشه‌های A100 آن کار خواهد کرد. انویدیا از بیان ارزش این معامله خودداری کرد، اما منابع می گویند که هر تراشه A100 حدود 10000 تا 12000 دلار قیمت دارد و H100 بسیار گرانتر از آن است.

ایان باک یکی از مدیران انویدیا به رویترز گفت: ما در آن نقطه عطف هستیم که قرار است هوش مصنوعی به شرکت بیاید و ارائه خدماتی که در آن مشتریان می‌توانند از هوش مصنوعی برای موارد تجاری استفاده کنند، واقعی می‌شود. ما شاهد استقبال گسترده ای از هوش مصنوعی هستیم و نیاز به استفاده از هوش مصنوعی برای موارد  سازمانی داریم.

علاوه بر فروش تراشه های مایکروسافت، انویدیا اعلام کرد که با این غول نرم افزاری  برای توسعه مدل های هوش مصنوعی همکاری خواهد کرد. باک گفت انویدیا همچنین مشتری رایانه ابری هوش مصنوعی مایکروسافت (Microsoft’s AI cloud computer) خواهد بود و برنامه های کاربردی هوش مصنوعی را برای ارائه خدمات به مشتریان بر روی آن توسعه خواهد داد.

رشد سریع مدل‌های هوش مصنوعی  تقاضا برای زیرساخت‌های محاسباتی سریع‌تر و قدرتمندتر را به شدت افزایش داده است.

انویدیا می گوید که Azure اولین فضای عمومی ابری خوهد بود که  از فناوری شبکه Quantum-2 InfiniBand با سرعت 400 گیگابیت در ثانیه استفاده می کند. این فناوری شبکه سرورها را با سرعت بالا پیوند می دهد. این کار اهمیت بسیاری دارد زیرا کار سنگین محاسباتی هوش مصنوعی به هزاران تراشه نیاز دارد تا در چندین سرور با هم کار کنند.

What is Microsoft Azure and How Does It Work [Updated] | Simplilearn