تی پی لینک روترهایی مدرن با طراحی هیجان‌انگیز و پشتیبانی از Wi-Fi 7 رونمایی کرده است که دسترسی به اینترنت فوق سریع را ممکن می‌کنند. BE900 مدل پرچم‌دار است که ۷۰۰ دلار قیمت دارد.

درحالی‌که زمان زیادی از عرضه‌ی مودم‌های مبتنی‌بر Wi-Fi 6 و Wi-Fi 6E نمی‌گذرد، تی پی لینک، بازیگر سرشناس بازار تجهیزات شبکه، مجموعه‌ای از روترهای Wi-Fi 7 را رونمایی کرده است که طراحی جذابی دارند و دسترسی به اینترنت فوق سریع را ممکن می‌کنند. این شرکت تغییراتی قابل توجه در خانواده‌ی روترهایش شامل محصولات سری Archer و Deco و حتی محصولات تجاری اعمال کرده است.

براساس گزارش ورج، وای فای ۷ که از لحاظ فنی با نام 802.11BE شناخته می‌شود جدیدترین استاندارد شبکه‌ی وای فای است که افزون‌بر بالا بردن سرعت اینترنت، تأخیر را کاهش می‌دهد و با قابلیت Multi-Link Operation (یا MLO) دستگاه‌ها را قادر می‌سازد که هم‌زمان به دو طیف ۵ گیگاهرتزی و ۶ گیگاهرتزی متصل شوند.

همان‌طورکه می‌شد انتظار داشت، Wi-Fi 7 از استانداردهای نسل قبل یعنی Wi-Fi 6 و Wi-Fi 5 و دستگاه‌های قدیمی پشتیبانی می‌کند، اما برای بهره‌گیری از مزایای اصلی Wi-Fi 7 باید دستگاه‌های جدید را خریداری کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای Wi-Fi 7، ارائه‌ی کانال‌های پرظرفیت ۳۲۰ مگاهرتزی است. Wi-Fi 6E از کانال‌های ۱۶۰ هرتزی پشتیبانی می‌کند.

روتر Archer BE900 تی پی لینک از نمای جلو

اولین محصول جدید TP-Link، روتر ۷۰۰ دلاری چهار بانده‌ی Archer BE900 است که در نگاه اول ما را یاد هارددرایوهای وسترن دیجیتال می‌اندازد. این روتر چراغ LED و صفحه‌نمایش لمسی دارد. کاربر می‌تواند صفحه‌نمایش روتر را برای نمایش ساعت، آب‌و‌هوا یا وضعیت شبکه‌ی بی‌سیم شخصی‌سازی کند.

روتر تی پی لینک میزبان مجموعه‌ای چراغ‌های LED است که می‌توانند چیزهایی مثل ایموجیِ چشمک‌زن را نشان دهند. روتر Archer BE900 از OpenVPN پشتیبانی می‌کند و یک شبکه‌ی خصوصی مبتنی‌بر اینترنت اشیاء برای دستگاه‌های هوشمند دارد.

نمایشگر لمسی و چراغ LED روتر Archer BE900 تی پی لینک

روتر BE900 سرعت حداکثر ۲۴ گیگابیت‌برثانیه ارائه می‌دهد، این در حالی است که استاندارد Wi-Fi 7 دارای سرعت تئوری بیش از ۴۰ گیگابیت‌برثانیه است. روتر جدید تی پی لینک به بیش از دو برابر سرعت بیشتر نسبت‌به روترهای Wi-Fi 6E این شرکت دست پیدا می‌‌کند.

در حال حاضر تعداد دستگاه‌هایی که از وای فای ۷ پشتیبانی می‌کنند چندان زیاد نیست. اکثر گوشی‌ها و لپ تاپ‌هایی که امسال عرضه شده‌اند توانایی اتصال به طیف ۶ گیگاهرتزی را دارند.

دستگاه‌های قدیمی‌تر می‌توانند از دو باند ۵ گیگاهرتزی که هر دو از سرعت ۶ گیگابیت‌برثانیه‌ای پشتیبانی می‌کنند استفاده کنند. مدل جدید روترهای آرچر توانایی ارائه‌ی سرعت ۱۰ گیگابیت‌برثانیه‌ای را نیز دارد. تی پی لینک قصد دارد پیش‌فروش مودم BE900 را ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) و عرضه را در فصل اول ۲۰۲۳ شروع کند.

پورت های روتر Archer BE900 تی پی لینک

تی پی لینک افزون‌بر BE900 چند روتر دیگر نیز دارد که از طراحی مشابهی استفاده می‌کنند، اما دارای قابلیت‌های کمتری نسبت‌به مدل BE900 هستند. روتر سه بانده‌ی BE800 سرعت ۱۹ گیگابیت‌برثانیه ارائه می‌دهد. این روتر نیز از چراغ LED بهره می‌گیرد اما نمایشگر لمسی ندارد.

روتر BE550 از سرعت ارتباط بی‌سیم ۹٫۳ گیگابیت‌برثانیه‌ای پشتیبانی می‌کند و صرفاً از درگاه‌های اترنت ۲٫۵ گیگابیت‌برثانیه‌ای بهره می‌گیرد. این روترها از قابلیت EasyMesh پشتیبانی می‌کنند و می‌توان از آن‌ها در شبکه‌ی مِش خانگی استفاده کرد.

روتر GE800 Gaming تی پی لینک از نمای جلو

گیمرها احتمالاً در بین روترهای جدید تی پی لینک بیشتر به مدل Archer GE800 Gaming علاقه‌مند خواهند شد. این روتر پنل گیمینگ ویژه‌ای دارد که با استفاده از آن می‌توان ترافیک بازی را در اولویت بالاتری نسبت‌به تمامی اتصالات دیگر قرار داد. این روتر Wi-Fi 7 از سرعت ۱۹ گیگابیت‌برثانیه پشتیبانی می‌کند و مجهز به دو درگاه اترنت ۱۰ گیگابیتی و دو درگاه ۲٫۵ گیگابیتی است. این روتر چهار درگاه گیگابیتی دیگر نیز دارد.

روتر GE800 Gaming از طراحی بسیار جذابی با چراغ‌های LED چندرنگ استفاده می‌کند. قیمت این روتر اعلام نشده است. تی پی لینک گفته GE800 در فصل اول یا فصل دوم ۲۰۲۳ از راه می‌رسد.

تی پی لینک اوایل سال جاری میلادی با رونمایی Deco XE75 دسترسی به روترهای Wi-Fi 6E خوش‌قیمت را ممکن کرد، اما مدل جدید که از Wi-Fi 7 پشتیبانی می‌کند قیمت بسیار بیشتری دارد. روتر مش سه بانده‌ی Deco BE85 از سرعت ۲۲ گیگابیت‌برثانیه پشتیبانی می‌کند و دو درگاه اترنت ۱۰ گیگابیتی دارد. بسته‌ی دوتایی این روتر با قیمت ۱٬۰۰۰ دلار عرضه می‌شود.از طرفی، روتر Deco BE65 با سرعت ۱۱ گیگابیت‌برثانیه عرضه می‌شود و فعلاً قیمت مشخصی ندارد.

مشخصات روترهای ۲۰۲۲ سری Deco تی پی لینک

مدل دیگری از روترهای سری Deco که BE95 نام دارد از نوع روترهای چهار بانده است و برچسب قیمت ۱٬۲۰۰ دلاری یدک می‌کشد. به ادعای تی پی لینک، این روتر از سرعت ۳۳ گیگابیت‌برثانیه پشتیبانی می‌کند، اما در عمل ممکن است چنین سرعتی ارائه نشود. تی پی لینک می‌گوید به‌لطف محصولات جدید خانواده‌ی Deco، اکنون دارای «پرسرعت‌ترین سیستم مش» در صنعت تجهیزات شبکه است.

Deco BE95 و Deco BE85 از ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) برای پیش‌خرید دردسترس قرار می‌گیرند و فصل اول ۲۰۲۳ عرضه می‌شوند.