ه تازگی شعبه شرکت ایسوس در کشور ترکیه تأیید کرده که نسل جدید لپ تاپ Zenbook 14 با پردازنده‌های Ryzen 7000 و گرافیک مجتمع Radeon قابل سفارش خواهند بود – یکی از این پردازنده‌ها، پردازنده Ryzen 7 7730U است. متأسفانه اطلاعاتی در خصوص مشخصات فنی این پردازنده در دست نداریم، اما با توجه به الگوی نام‌گذاری آن به نظر می‌آید که این پردازنده پر پایه معماری Zen 3 است.

صفحه مربوط به این لپ تاپ، هر دو سری پردازنده Ryzen 5000 و Ryzen 7000 را ذکر کرده و سری Ryzen 7000 در اینجا به احتمال زیاد نسخه بهبودیافته چیپ‌های Cezanne است که بر پایه معماری Zen 3 هستند. با این حساب، پردازنده Ryzen 7 7730U که در لپ تاپ ASUS Zenbook 14 به کار می‌رود، یک پردازنده 8 هسته‌ای و بر پایه معماری Zen 3 خواهد بود.

در خصوص دیگر مشخصات کلیدی نسل جدید لپ تاپ ASUS Zenbook 14 می‌توانیم به نمایشگر 14 اینچی 2.5K آن با بیشینه روشنایی 400 نیت اشاره کنیم. وزن این لپ تاپ تنها 1.4 کیلوگرم بوده و امکانات ارتباطاتی متنوعی دارد. به خاطر اندازه کوچک 14 اینچی و باتری بزرگ 75 وات ساعتی و استفاده از پردازنده‌های بهینه، شارژدهی این لپ تاپ در نوع خود فوق العاده خواهد بود.

در خصوص پردازشگر گرافیکی، تنها جزئیاتی که شرکت ایسوس تأیید کرده مجهز بودن این لپ تاپ‌ها به گرافیک مجتمع Radeon است. با در نظر گرفتن اینکه این پردازنده‌ها به احتمال زیاد رفرش APUهای Cezanne هستند، در آن‌ها با گرافیک داخلی RX Vega ملاقات خواهیم کرد و خبری از گرافیک داخلی RDNA نیست.

شرکت AMD به احتمال زیاد پردازنده‌های لپ تاپ Ryzen 7000U را اوایل سال آینده و در جریان رویداد CES 2023 معرفی می‌کند، البته این شرکت تا به این لحظه دو پردازنده لپ تاپ از سری Mendocino و بر پایه معماری Zen 2 معرفی نموده است.