شرکت ایسوس، اولین شریک برد AMD است که از طراحی سفارشی خود برای کارت گرافیک‌های سری Radeon RX 7900 RDNA 3 شرکت AMD تحت سری TUF رونمایی می‌کند. این کارت گرافیک‌ها از سری TUF هستند و هیچ اطلاعاتی در خصوص مشخصات فنی دقیق یا قیمت آن‌ها منتشر نشده، اما طراحی آن‌ها آماده است – یک طراحی سه اسلاته با سینی پشتی تماماً فلزی و مهم‌تر از همه، بایوس دوگانه.

کارت گرافیک های ایسوس TUF RX 7900 XT / XTX

شرکت ایسوس از این طراحی سفارشی برای هر دو کارت گرافیک Radeon RX 7900 XTX و RX 7900 XT تحت سری TUF استفاده می‌کند. ایسوس همچنین تأیید کرده که این دو کارت گرافیک، هر کدام به سه درگاه ورودی 8 پین مجهز می‌شوند یعنی یک ورودی بیشتر از نسخه مرجع این دو کارت گرافیک. از آن‌جا که این ورودی‌ها، همان ورودی‌های 8 پین استاندارد PCIe هستند، برای استفاده از آن‌ها نیازی به آداپتور تبدیل نخواهد بود. علاوه بر آن، کارت گرافیک‌های جدید سری TUF، اولین کارت گرافیک‌های شرکت ایسوس هستند که به رابط جدید DisplayPort 2.1 مجهز شده‌اند.

کارت گرافیک پرچمدار ASUS TUF RX 7900 XTX قرار است به 12288 هسته (پردازشگر استریم) و 24 گیگابایت حافظه GDDR6 مجهز بشود، در حالی که کارت گرافیک TUF RX 7900 XT به 10752 هسته و 20 گیگابایت حافظه از همین نوع مجهز خواهد بود.

آخر چند پردازشگر استریم؟!

یک نکته دیگر هم وجود دارد که شرکت AMD باید در مورد آن شفاف‌سازی کند و آن، نحوه شمارش پردازشگرهای استریم کارت گرافیک‌های سری RX 7900 است. هم خود شرکت AMD و هم شرکای برد آن، تعداد 6144 پردازشگر استریم را برای کارت گرافیک RX 7900 XTX اعلام کرده‌اند، در حالی که تمام رسانه‌ها عدد 12288 را اعلام می‌کنند. اما علت چیست؟

معماری گرافیکی RDNA 3 توانایی «پردازش دوگانه» دارد، به این صورت که می‌تواند به صورت همزمان، دو خط دستور حسابی FP32 را پردازش کند. با این حساب، هر واحد CU با معماری RDNA 3 می‌تواند 128 پردازش FP32 را انجام دهد، در حالی که CUهای RDNA 2 تنها 64 پردازش را در لحظه انجام می‌دهند. برای رسیدن به قدرت پردازشی 61 ترافلاپی اعلام شده در کارت گرافیک‌های RDNA 3 باید محاسبه 6144 × 4 × 2.5GHz را انجام داد. اگر بخواهیم همانند دیگر معماری‌های گرافیکی این عدد را حساب کنیم، باید تعداد پردازشگرهای استریم را 12288 و ضریب هر پردازشگر را 2 در نظر بگیریم.

شرکت ایسوس در خصوص قیمت‌گذاری کارت گرافیک‌های جدید سری TUF هیچ اطلاعاتی منتشر نکرده، اما معمولاً کارت گرافیک‌های سری TUF ایسوس قیمت‌هایی نزدیک به MSRP دارند و جایگزین‌های خوش قیمتی برای کارت گرافیک‌های رفرنس خود شرکت AMD محسوب می‌شوند. اینطور که شرکت ایسوس اعلام کرده، این کارت گرافیک‌ها در ماه دسامبر در دسترس قرار خواهند گرفت.