سامسونگ به تازگی از حافظه گرافیکی نسل بعدی خود به نام GDDR6W رونمایی کرده است که عملکرد و ظرفیت را در مقابل DRAM GDDR6 دو برابر می کند.

بیانیه مطبوعاتی: با توسعه فناوری‌های گرافیکی و نمایشگر پیشرفته، آنها خطوط بین متاورس و تجربه روزمره ما را محو می‌کنند. بسیاری از این تغییر مهم با پیشرفت راه حل های حافظه طراحی شده برای محصولات گرافیکی امکان پذیر شده است. راه حل حافظه گرافیکی با پهنای باند بالا: کلید بازی های فوق واقعی و دوقلو دیجیتال یکی از بزرگترین چالش ها برای بهبود واقعیت مجازی، استفاده از پیچیدگی اشیاء و محیط های دنیای واقعی و بازآفرینی آنها در فضای مجازی است.

انجام این کار به حافظه عظیم و افزایش قدرت محاسباتی نیاز دارد. در عین حال، مزایای ایجاد یک متاورس واقعی تر بسیار گسترده خواهد بود، از جمله شبیه سازی واقعی سناریوهای پیچیده و موارد دیگر، که جرقه نوآوری را در تعدادی از صنایع ایجاد می کند. این ایده اصلی پشت یکی از محبوب ترین مفاهیم در واقعیت مجازی است: دوقلوهای دیجیتال. یک دوقلو دیجیتال نمایش مجازی یک شی یا فضا است. یک دوقلو دیجیتال که در زمان واقعی مطابق با محیط واقعی به روز می شود، چرخه حیات منبع خود را در بر می گیرد و از شبیه سازی، یادگیری ماشینی و استدلال برای کمک به تصمیم گیری استفاده می کند.
در حالی که تا همین اواخر به دلیل محدودیت در پردازش و انتقال داده، این یک پیشنهاد عملی نبود، دوقلوهای دیجیتال به لطف در دسترس بودن فناوری‌های پهنای باند بالا اکنون مورد توجه قرار گرفته‌اند. مانند سایر نوآوری‌های فناوری، صنعت بازی با نوآوری‌های مداوم رشد می‌کند و به‌روزرسانی‌های جدید در سرعت و عملکرد بازار را سال به سال به جلو می‌برد. به لطف توسعه فناوری‌هایی مانند Ray Tracing در رندر سه‌بعدی، که بازتاب نور را در یک صحنه خاص ردیابی می‌کند، گرافیک در بازی‌های AAA سطح بالا بسیار واقعی و به طور فزاینده‌ای فراگیر می‌شود. ردیابی پرتو جمع آوری اطلاعات نور را برای تعیین رنگ هر پیکسل از طریق محاسبه بلادرنگ امکان پذیر می کند.

Samsung GDDR6W Memory For Next-Gen Graphics Solutions Unveiled: 64-Bit I/O, 4 GB Capacity Per DRAM 3

این نوع محاسبه به محاسبه تقریباً همزمان مقادیر قابل توجهی از داده نیاز دارد - بین 60 تا 140 صفحه به ارزش یک ثانیه از یک صحنه درون بازی. علاوه بر این، کیفیت نمایشگر به سرعت در حال افزایش است، رزولوشن‌ها به سرعت از استاندارد 4K به 8K تغییر می‌کنند، در حالی که بافرهای فریم در حال افزایش هستند تا دو برابر بیشتر از موارد موجود در پاسخ افزایش پیدا کنند. به همین دلیل ظرفیت بالا و پهنای باند بالا برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد حافظه با ادامه توسعه بازی ها ضروری است.

توسعه حافظه گرافیکی «GDDR6W» با ظرفیت و عملکرد دو برابر شده بر اساس فناوری پیشرفته بسته‌بندی سطح ویفر (FOWLP) عملکرد بالا، ظرفیت بالا و راه‌حل‌های حافظه با پهنای باند بالا به نزدیک‌تر کردن قلمرو مجازی به تطابق نزدیک‌تر کمک می‌کند. با واقعیت برای پاسخگویی به این تقاضای رو به رشد بازار، Samsung Electronics GDDR6W (x64) را توسعه داده است: اولین فناوری نسل بعدی DRAM گرافیکی صنعت. GDDR6W بر روی محصولات GDDR6 (x32) سامسونگ با معرفی فن آوری بسته بندی سطح ویفر (FOWLP) Fan-Out ساخته شده و پهنای باند و ظرفیت حافظه را به شدت افزایش می دهد.
از زمان عرضه، GDDR6 پیشرفت های چشمگیری داشته است. ژوئیه گذشته، سامسونگ یک حافظه GDDR6 با سرعت 24 گیگابیت بر ثانیه، سریع ترین DRAM گرافیکی صنعت، توسعه داد. GDDR6W پهنای باند (عملکرد) و ظرفیت را دوبرابر می کند در حالی که اندازه GDDR6 یکسان باقی می ماند.
 تراشه‌های حافظه جدید را می‌توان به راحتی در همان فرآیندهای تولیدی که مشتریان برای GDDR6 استفاده کرده‌اند، با استفاده از فناوری ساخت و انباشته FOWLP، کاهش زمان و هزینه‌های ساخت، قرار داد.

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، از آنجایی که می توان آن را به دو برابر تراشه های حافظه در یک بسته با اندازه یکسان مجهز کرد، ظرفیت DRAM گرافیکی از 16 گیگابایت به 32 گیگابایت افزایش یافته است، در حالی که پهنای باند و تعداد ورودی/خروجی ها از 32 به 64 دو برابر شده است. به عبارت دیگر مساحت مورد نیاز برای حافظه نسبت به مدل های قبلی 50 درصد کاهش یافته است.
به طور کلی، اندازه یک بسته با انباشتن تراشه های بیشتر افزایش می یابد. اما عوامل فیزیکی وجود دارد که حداکثر ارتفاع یک بسته را محدود می کند. علاوه بر این، اگرچه چیدمان‌ها بر روی هم قرار می‌گیرند ظرفیت را افزایش می‌دهند، اما در اتلاف گرما و کارایی، تعادلی وجود دارد. به منظور غلبه بر این مبادلات، ما از فناوری FOWLP خود در GDDR6W استفاده کرده‌ایم. فناوری FOWLP به‌جای PCB، قالب حافظه را مستقیماً روی یک ویفر سیلیکونی نصب می‌کند. در انجام این کار، از فناوری RDL (لایه توزیع مجدد) استفاده می شود که الگوهای سیم کشی بسیار ظریف تری را امکان پذیر می کند. علاوه بر این، از آنجایی که PCB درگیر نیست، ضخامت بسته را کاهش می دهد و اتلاف گرما را بهبود می بخشد.
ارتفاع GDDR6W مبتنی بر FOWLP 0.7 میلی متر است – 36 درصد باریک تر از بسته قبلی با ارتفاع 1.1 میلی متر. و علیرغم اینکه تراشه چند لایه است، هنوز هم همان خواص حرارتی و عملکرد GDDR6 موجود را ارائه می دهد. با این حال، برخلاف GDDR6، پهنای باند GDDR6W مبتنی بر FOWLP را می توان به لطف I/O توسعه یافته در هر بسته دو برابر کرد. بسته بندی به فرآیند برش ویفرهای ساخته شده به شکل های نیمه هادی یا سیم های اتصال اشاره دارد. در صنعت، این به عنوان یک "فرآیند پشتیبان" شناخته می شود.

در حالی که صنعت نیمه هادی به طور مداوم به سمت مقیاس بندی مدارها تا حد امکان در طول فرآیند جلویی توسعه یافته است، فناوری بسته بندی با نزدیک شدن صنعت به محدودیت های فیزیکی محدودیت اندازه تراشه ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. به همین دلیل است که سامسونگ از فناوری بسته آی سی سه بعدی خود در GDDR6W استفاده می کند و یک بسته واحد را با قرار دادن انواع تراشه ها در حالت ویفری ایجاد می کند. این یکی از چندین نوآوری است که برای سریعتر و کارآمدتر کردن بسته بندی پیشرفته GDDR6W برنامه ریزی شده است.
فناوری جدید GDDR6W می تواند از پهنای باند در سطح HBM در سطح سیستم پشتیبانی کند. HBM2E دارای پهنای باند در سطح سیستم 1.6 ترابایت بر ثانیه بر اساس ورودی/خروجی 4K در سطح سیستم و نرخ انتقال 3.2 گیگابایت در هر پین است. از سوی دیگر، GDDR6W می تواند پهنای باند 1.4 ترابایت بر ثانیه را بر اساس 512 ورودی/خروجی در سطح سیستم و نرخ انتقال 22 گیگابیت بر ثانیه در هر پین تولید کند. علاوه بر این، از آنجایی که GDDR6W تعداد I/O را در مقایسه با استفاده از HBM2E به حدود 1/8 کاهش می‌دهد، لزوم استفاده از میکرو برآمدگی‌ها را از بین می‌برد. این باعث می شود بدون نیاز به لایه interposer مقرون به صرفه تر باشد.

سطح سیستم: استفاده از کارت های گرافیک به عنوان مثال، تنظیم نقاط مرجع 8 بسته GDDR6W و 4 بسته HBM. CheolMin Park، معاون برنامه‌ریزی کسب‌وکار جدید در Samsung Electronics Memory Business می‌گوید: «با به‌کارگیری فناوری بسته‌بندی پیشرفته در GDDR6، GDDR6W دو برابر ظرفیت حافظه و عملکرد بسته‌های با اندازه مشابه را ارائه می‌کند.
با GDDR6W، می‌توانیم محصولات حافظه متفاوتی را پرورش دهیم که می‌توانند نیازهای مختلف مشتریان را برآورده کنند - گامی بزرگ در جهت تضمین رهبری ما در بازار."
Samsung Electronics استانداردسازی JEDEC را برای محصولات GDDR6W در سه ماهه دوم سال جاری تکمیل کرد. همچنین اعلام کرده است که از طریق همکاری با شرکای GPU خود، کاربرد GDDR6W را در دستگاه‌های کوچک مانند نوت‌بوک‌ها و همچنین شتاب‌دهنده‌های جدید با کارایی بالا که برای برنامه‌های هوش مصنوعی و HPC استفاده می‌شوند، گسترش خواهد داد.