چند روز پیش سری سیزدهمین نسل پردازنده های Core اینتل با کد Raptor Lake عرضه شد. اولین مدل‌هایی که عرضه می‌شوند، همگی قطعات قابل اورکلاک هستند، با شش SKU در بخش‌های Core i9، i7 و i5. ما طراحی ناهمگن یا ترکیبی اینتل را با عرضه محصولات Alder Lake (نسل دوازدهم) اینتل دیده‌ایم، و جدیدترین هسته Raptor Lake طراحی بسیار مشابهی را در جدول به ارمغان می‌آورد، اما با پیشرفت‌های ظریف طراحی شده برای کمک به برتری اینتل در بازار.

راه اندازی خط تولید جدید اینتل اساساً نیمه دوم نسخه های CPU دسکتاپ پاییز امسال است. چند هفته پیش، AMD با راه اندازی پردازنده های دسکتاپ Ryzen 7000 خود که معماری Zen 4 و همچنین با به روز رسانی پلت فرم قابل توجهی را برای AMD با سوکت AM5 معرفی کرد، حرف اول را زد. تراشه های جدید Ryzen رده بالا با استقبال خوبی مواجه شدند (اگر چه کمی گران باشند)، یکجهش روبه جلو ایجاد کردند و AMD را حداقل برای مدتی محکم در پیشرو قرار دادند. اکنون زمان راه‌اندازی CPU خود اینتل است جایی که آنها می‌توانند آنچه را که در چند سال گذشته روی آن کار کرده‌اند نشان دهند و اینکه آیا می‌توانند برتری خود را نسبت به AMD برای این آخرین نسل از پردازنده‌ها حفظ کنند یا خیر.
در سطح بالا، Raptor Lake را می‌توان به‌عنوان یک نوع ارتقای اواسط چرخه برای پلتفرم فعلی LGA-1700 اینتل در نظر گرفت. از آنجایی که این شرکت فقط یک سال پیش Alder Lake و LGA-1700 را راه‌اندازی کرد، آن‌ها به این زودی به دنبال اصلاح ساختار اصلی CPU و پلتفرم آن نیستند. اینتل در اینجا به چرخه پلتفرم دو ساله خود ادامه می دهد، بنابراین نسل سیزدهم پردازنده های Core به گونه ای طراحی شده اند که عملکرد بیشتری را به همان پلتفرم Alder Lake ارائه دهند. این باعث می‌شود راه‌اندازی Raptor Lake به‌طور قابل‌توجهی ساده‌تر از راه‌اندازی اخیر AMD باشد، جایی که AMD کل پلتفرم خود را بازنگری کرد و در عین حال برخی از ارتقاء معماری CPU را نیز در این فرآیند انجام داد.


از آنجایی که اینتل به طور قابل توجهی معماری CPU خود را برای Raptor Lake تغییر نمی دهد، این تراشه اساساً یک نسخه تصفیه شده از Alder Lake است. این بدان معناست که ما همچنان به دنبال ترکیبی از هسته‌های CPU P (عملکردی) و E (بازدهی) هستیم که بر اساس معماری‌های مختلف CPU طراحی شده است و به گونه‌ای طراحی شده است که به اینتل اجازه می‌دهد تا در هر دو بار کاری تک رشته‌ای که به نفع P است، به سطوح کارایی بالایی برسد. هسته‌ها و بارهای کاری بسیار چند رشته‌ای که می‌توانند هسته‌های E را نیز اشباع کنند. هسته‌های P مبتنی بر معماری جدید Raptor Cove هستند، در حالی که هسته‌های E همچنان بر اساس همان معماری Gracemont هستند که در Alder Lake دیدیم.

کمی بعداً به قسمت‌های داخلی Raptor Lake خواهیم پرداخت، اما در سطح بالایی، اینتل در حال بهبود عملکرد در برابر Alder Lake از سه طریق است:

  1. سرعت بر ساعت بالاتر، به ویژه برای هسته های P، به لطف برخی کارهای بهینه سازی معماری همراه با اصلاحات بیشتر در فرآیند Intel 7 fab
  2. هسته های E اضافی در همه SKU های دسکتاپ، برای افزایش عملکرد در بارهای کاری چند رشته ای
  3. حافظه نهان L2 اضافی برای هر دو هسته P و E. حافظه نهان L3 نیز کمی بزرگتر است، در درجه اول برای قرار دادن تعداد بیشتری از هسته های E.

سرعت ساعت بیشتر و حافظه پنهان اضافی به این معنی است که Raptor Lake تقریباً در همه سناریوها در مقایسه با Alder Lake باید سریعتر باشد. برای بارهای کاری تک رشته ای و با رشته های سبک، هسته های P سریعتر می توانند در طول کار جویده شوند. در همین حال، ترکیب کامل هسته‌های E اضافی و سرعت‌های ساعت بالاتر به این معنی است که عملکرد چند رشته‌ای اغلب حتی سود بیشتری نشان می‌دهد.


Raptor Lake به مرور زمان عرضه‌ای از بالا به پایین برای اینتل و شرکای آن خواهد بود. این بدان معناست که نه تنها پردازنده‌های دسکتاپ را راه‌اندازی می‌کنیم، همانطور که امروز شاهد اولین آن هستیم، بلکه مجموعه کاملی از قطعات موبایل با پردازنده‌های سری U، P، H و HX همگی برنامه‌ریزی شده‌اند. و در حالی که قطعات موبایل از نظر اضافه کردن ساعت و هسته در حالی که در بودجه مصرف انرژی قرار دارند کمی پیچیده‌تر هستند، بهینه‌سازی‌های طراحی اینتل نیز می‌تواند به جای آن برای بهبود بهره‌وری انرژی مورد استفاده قرار گیرد، که برای بازار موبایل از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

Core i9-13900K, i7-13700K, and i5-13600K   :  شروع از چپ به راست

اینتل استراتژی راه اندازی از بالا به پایین و از دسکتاپ به موبایل را انتخاب کرده است و ابتدا قسمت های دسکتاپ قابل اورکلاک خود را آغاز می کند. این نمونه‌ای از راه‌اندازی‌های اخیر دسکتاپ اینتل است و به آن‌ها اجازه می‌دهد ابتدا تراشه‌های دسکتاپ با حجم نسبتاً پایین‌تر خود را بیرون بیاورند و در عین حال برای قطعات دسک‌تاپ و تلفن همراه با حجم بالاتری افزایش پیدا کنند. در مجموع اینتل در حال راه اندازی 3 لایه تراشه است که در 6 SKU پخش شده اند، همه آنها قابل اورکلاک (K) هستند و با و بدون (F) گرافیک یکپارچه عرضه می شوند.

در مقایسه با SKUهای هسته دوازدهم مربوطه، اینتل هسته‌های P را با هسته‌های جدید Raptor Cove بر اساس 1:1 جایگزین کرده است. در همین حال، برای هسته های E، اینتل به طور موثر تعداد هسته های E را برای هر SKU مربوطه دو برابر کرده است. به عنوان مثال، Core i5-13600K اکنون دارای هشت هسته E است در حالی که Core i5-12600K دارای چهار هسته است. در غیر این صورت، TDPها نسبت به تراشه‌های قبلی بدون تغییر باقی می‌مانند و اینتل رسماً ۱۲۵ وات را هدف قرار داده است – اگرچه محدودیت‌های PL2 از ۲۴۱ وات به ۲۵۳ وات افزایش یافته است.


Intel Core i9-13900K CPU-Z

Core i9-13900K با تمرکز بر روی تراشه پرچمدار، دارای حداکثر توربو هسته P باورنکردنی 5.8 گیگاهرتز است. این افزایش 600 مگاهرتز نسبت به Core i9-12900K است. اگرچه تعداد هسته‌های عملکردی مشابه نسخه قبلی خود را دارد (اگرچه با هسته‌های Raptor Cove)، اکنون دارای هسته‌های بازدهی دو برابری است. در مجموع 24 هسته هیبریدی متشکل از 8P و 16E هسته. این باعث می شود که هشت رشته دیگر، در مجموع 32 تا، از 24 رشته در Core i9-12900K بیشتر شود.


 ntel Core i5-13600K CPU-Z

با حرکت به سمت پایین، پردازنده‌های Core i7-13700K و KF هر دو در مجموع دارای شانزده هسته CPU (8P+8E) هستند که نسبت به 8P+4E در Core i7-12700K بیشتر است. برای این قطعات حداکثر سرعت کلاک توربو هسته P 5.4 گیگاهرتز است، در حالی که سرعت کلاک پایه هسته P 3.4 گیگاهرتز است.

در نهایت، پر کردن نقطه i5 در خط تولید اینتل، Core i5-13600K است که امروز نیز آن را آزمایش خواهیم کرد. قطعات 13600K در مجموع با چهارده هسته در پیکربندی 6P+8E عرضه می شوند که چهار هسته بیشتر از Alder Lake i5-12600K است. هر دو Core i5-13600K و i5-13600KF دارای حداکثر توربو P-core حداکثر تا 5.1 گیگاهرتز (از 4.9 گیگاهرتز) و توربو هسته E تا 3.9 گیگاهرتز (از 3.6 گیگاهرتز) هستند.

پشتیبانی از چیپست Z790 و DDR5-5600

راه اندازی تراشه های نسل سیزدهم Core همچنین با نسل جدیدی از مادربردهای اینتل همراه است: Z790. همانطور که قبلاً ذکر شد، تراشه‌های Core نسل سیزدهم با بردهای سری 600 سازگار هستند (با به‌روزرسانی لازم بایوس)، بنابراین می‌توان از آن‌ها به‌عنوان یک ارتقاء حذفی یا به‌عنوان بخشی از یک نسخه جدید استفاده کرد. اما برای سازندگانی که به دنبال بهترین - یا حتی سازگاری با CPU کاملاً تضمین شده هستند - اینتل امیدوار است که شما را با Z790 جذب کند.


مانند سایر پلتفرم‌های Raptor Lake، Z790 یک تغییر اساسی در محصولات موجود اینتل نیست. اما Z790 مزایایی را ارائه می دهد. قابل توجه ترین برای سازندگان مشتاق این است که بردهای Z790 اولین بردهایی خواهند بود که برای سرعت حافظه DDR5 بالاتری که Raptor Lake قادر به انجام آن است، تأیید شده است. در حالی که Alder Lake رسماً با DDR5-4800 در صدر قرار گرفت، Raptor Lake می‌تواند با DDR5-5600 کار کند و با سرعت‌های ساعت حافظه بالاتر، به تغذیه حیوان کمک می‌کند. علاقه مندان احتمالاً با کیت های XMP اورکلاک خواهند شد، اما برای هر کسی که سیستمی را مشخص کند - چه OEM ها و چه سازنده های فردی - این یک دست آورد خوب در پهنای باند است. در همین حال، باید توجه داشت که هیچ چیز مانع از اعتبارسنجی بردهای Z690 موجود برای سرعت‌های بالاتر نیز نمی‌شود، اما این به تولیدکنندگان مادربرد بستگی دارد که دور جدیدی از اعتبارسنجی را با تراشه‌های جدید Raptor Lake اجرا کنند.

حالا رقابت به یک مرحله جدید رسیده است : Core 13TH در مقابل Ryzen 7000

با تغییر اینتل به معماری CPU ناهمگن، مقایسه‌های مشابه بین اینتل و AMD کمی سخت‌تر شده است. با این حال، از آنجایی که AMD و اینتل به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که مجموعه‌های محصولاتی با نام‌های مشابه دارند – و از نظر قیمت‌های مشابه – تعیین این که چه تراشه‌هایی عمدتاً در رقابت با یکدیگر هستند، چندان سخت نیست.

در جدول بالا، اینتل در برابر پرچمدار AMD با هسته های P کمتر (یا معادل AMD آن ها) قرار می گیرد، اما با تعداد بسیار بیشتر هسته های E آن را تقویت می کند. در نتیجه اینتل دارای هسته های CPU بیشتری برای ارائه به طور کلی است، اما پیامدهای عملکرد بسیار وابسته به حجم کاری است. 13900K در وظایفی که می‌تواند تمام 24 هسته/32 رشته را پر کند، می‌درخشد و در حالت ایده‌آل می‌تواند تفاوت عملکرد بین انواع هسته‌ها را توضیح دهد. در غیر این صورت، AMD تعداد کل هسته‌های کمتری را ارائه می‌کند، اما در صورت نیاز به 9 تا 16 هسته، عملکرد بیشتری را بر اساس هر هسته ارائه می‌کند.

Intel i9-13900K & i5-13600K review: Let the CPU battle begin | Digital  Trends